DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Aký fotoaparát si kúpiť?

Aký fotoaparát si kúpiť? ...
 
 
       Pokiaľ ste nikdy nefotili a chceli by ste začať, stojíte pred dilemou, aký fotoaparát si kúpiť. Pokiaľ sa obávate finančného hľadiska, tak dobrou správou je, že kvalita fotoaparátu sa na hodnote fotografie podieľa tak do 10 %.

To dominantné je príležitosť, skúsenosť, tvorivosť a fotografické videnie.

V prvom rade si treba ujasniť, k čomu má fotoaparát slúžiť. Na ilustráciu pomôže porovnanie medzi digitálnou zrkadlovkou a kompaktom.

Zrkadlovka

Klady:

  • kvalitné fotografie
  • rýchle zaostrovanie
  • rýchle a pohodlné zoomovanie pomocou otáčania krúžku objektívu
  • reálny živý náhľad v hľadáčiku

Zápory:

  • pomerne nespratný, zvlášť s príslušenstvom treba osobitný batoh
  • žiadny alebo nízky rozsah zoomu (pre širšiu škálu fotenia treba osobité objektívy)
  • staršie a lacné modely nezvládajú natáčanie videa
  • vyššia nadobúdacia cena (od zopár stoviek eur)

Využitie:

  • všetci, ktorí chcú kvalitné fotografie a neodrádza ich náročnosť na transport
 

Kompakt

Klady:

  • často sa zmestí do vrecka
  • široký rozsah zoomov
  • množstvo režimov
  • aj jednoduché modely zvládajú natáčanie videa
  • nízka nadobúdacia cena (od zopár desiatok eur)

Zápory:

  • nižšia kvalita fotografií
  • zoomovanie pomocou elektroniky, ktoré nie je tak dynamické
  • náhľad sprostredkovaný elektronicky, čo nepôsobí komfortne
  • snímače sú malé a preto pri zvýšenej citlivosti je šum evidentný

Využitie:

  • všetci, ktorí potrebujú mať fotografie ako pamiatku, že niekde boli, alebo sa s niekým stretli, pričom fotoaparát majú radi neustále pohodlne pri sebe.

Ako vidno, skĺbiť všetky výhody je nemožné. Akýsi kompromis môže predstavovať väčší kompakt s množstvom dobrých funkcií. Avšak snímky nikdy nebudú v kvalite zrkadlovky a transportné možnosti nikdy nedosiahnu výhody drobných kompaktov.

Pre dobrú fotografiu je nevyhnutná príležitosť. Čím častejšie máte pri sebe fotoaparát, tým viac príležitostí môžete odfotiť. Takže radšej mať obsahovo zaujímavé fotografie, hoci menej kvalitné ako mať parametrami kvalitné fotografie so slabým obsahom.

Kompakty sú dobré aj pre začiatočníkov, ktorí sa chcú s fotením oťukať. Pokiaľ zistia, že ich to nebaví, nemusia ľutovať drobnú investíciu. S kompaktom začínajúci fotograf aj zistí, akému typu fotografie sa chce venovať a podľa toho si bude neskôr skladať zrkadlovku.

Recenzie sledujte s rozvážnosťou

Na internete ako aj v časopisoch nájdete množstvo recenzií k jednotlivým modelom. Ich dôveryhodnosť stojí však za pováženie. Pokiaľ recenzuje jednotlivé modely samotný predajca, tak spravidla nezvýrazňuje negatíva, lebo potrebuje predať všetko, čo recenzuje. Pokiaľ recenzuje fotoaparát človek, ktorý si ho práve kúpil, spravidla ho nemá s čím adekvátnym porovnať (často s modelom, ktorý kupoval pred rokmi).

Na kvalitné recenzie treba zobrať cenovo a triedovo príbuzné fotoaparáty rôznych značiek, s nimi fotiť v úplne identických podmienkach a následne porovnávať vyhotovené fotografie a hodnotiť prácu s jednotlivými modelmi ako aj kopu iných faktorov. Ani pri záverečnej správe nemáte však istotu, že do nej nezasiahlo sponzorské jednej zo značiek. Ak je pri nejakom modely ospevovaná akási funkcia, položte si otázku, či ju ozaj využijete. K recenziám pristupujte preto skepticky – berte ich najmä ako doplnkový a inšpiratívny zdroj.

Technologický vývoj fotoaparátov alebo za čo si treba priplatiť

Sú isté parametre, ktoré výrobcovia neustále vylepšujú. Patrí sem napr. rýchlosť zapnutia fotoaparátu (to znamená: za aký čas od zapnutia môžete cvaknúť), takisto rýchlosť ostrenia (dôležité pre momentky), zväčšuje sa množstvo režimov a funkcií (čo málokto využije), zväčšuje sa rozlíšenie natáčaného videa. Taktiež sa zväčšuje rozlíšenie LCD displeja, pri ktorom je významné aj to, či sa dá LCD displej otáčať – využiteľné pri autoportréte, alebo pri fotení z uhlov, kedy nie je možné sa na displej pozrieť. Ďalšie parametre si rozoberieme detailnejšie.

Optický zoom je po počte Megapixelov asi druhý najzvýrazňovanejší marketingový parameter. Treba si uvedomiť, že optický zoom viac ako 6 × v rukách ťažko udržíte – fotoaparát sa nám v rukách chveje, čo spôsobuje rozmazanosť fotografie. Na obrázku vidno ako veľkosť tohto rozmazania rastie priamo úmerne so vzdialenosťou. Preto optický zoom 12 ×, prípadne 18 × bez statívu je nepoužiteľný a aj so statívom je kvalita fotografií slabá, pokiaľ nie sú podmienky úplne ideálne (čo je veľmi zriedka).

Svetlo vzduchom totiž neprechádza ideálne, ale je výrazne ovplyvňované. So vzrastajúcou vzdialenosťou klesá kontrast a zvyšuje sa jas pozadia, tiež klesá sýtosť farieb. Všimnite si ako vyzerá vzdialená „zelená“ hora na pozadí mnohých fotografií. Tento jav je prakticky nemožné úplne vykompenzovať technikou. Preto namiesto zoomovania sa radšej k objektu fotenia fyzicky približujte. Násobkom optického zoomu sa preto pri kúpe nenechajte ohúriť.

Všeobecné rady: ako pri kúpe výrazne ušetriť

Veľmi praktické je, pokiaľ k fotoaparátu dostanete aj náhradný akumulátor. Vtedy vás nezaskočí pri fotení jeho nečakané vybitie a teda koniec fotoakcie. Akumulátor sa dá aj dokúpiť, ale tento druh príslušenstva býva osve predražený. To isté platí v podstate pre všetko príslušenstvo kupované osve. Preto je ideálne kupovať zrkadlovku rovno s dvoma objektívmi, náhradným akumulátorom – dá sa tak veľa ušetriť. Taktiež si zistite, aký softvér je k fotoaparátu dodaný a či je v plnej a nie Trial verzii (pokiaľ už máte zaužívanú prácu s inými grafickými programami, tak na tom nezáleží).

Dnes už býva bežným štandardom pýtať si v obchodoch zľavu. Marža na tovare je zriedka pod 10 %, väčšinou je 30, 40, 50 a viac percent. Jednoduchou primitívnou otázkou: „Koľko mi viete dať na to zľavu?“ môžete ušetriť desiatky percent, čiže aj stovky eur. Nebojte sa. Skúšajte to.

Dobré je mať na pamäti, že pri elektronike, teda aj pri fotoaparátoch platí zásada rýchleho poklesu ceny. Ak chcete ušetriť, rozhodne nekupujte model, ktorý práve prišiel na trh. Pozrite sa na jeho o rok starších bratov. Porovnajte parametre a ceny. Zistíte, že zlepšenie je zanedbateľné, avšak rozdiel v cene často aj vyše 30 %. Po dvoch-troch rokoch nejakej modelovej rady na trhu ceny novších vylepšených modelov zvyknú klesať pod polovicu (niekde k tretine) v porovnaní s uvádzacími cenami danej modelovej rady.

Posledná bodka ku kúpe

Pri porovnávaní cien a parametrov zistíte, že tie rozdiely nie sú až také veľké, pokiaľ zrovna niekde nebeží ozaj zaujímavá cenová akcia. Konečné rozhodnutie by nemal urobiť rozum, ale srdce. Ako vám fotoaparát padne do rúk, ako sa vám s ním pracuje, ako sa vám páči – od toho najmä bude závisieť vaša chuť fotiť. A ešte úplne na záver: rôzne fotoaparáty podporujú rôzne typy pamäťových kariet. Keď ich budete kupovať, tak taký typ, ktorý pasuje do vášho prístroja.

PhotoGraphy by FiToN_54

Propagujte aj svoju stránku