Statív
Akonáhle potrebujeme fotografovať s dlhším expozičným časom, vhodný je statív. Často je dokonca nevyhnutný. Statív má využitie aj vtedy, keď sa chceme odfotiť a nemá kto cvaknúť, lebo všetci musia byť na zábere. Statív kupujeme podľa využitia. Či nám ide najmä o funkčnosť – vtedy by mal byť najmä dostatočne vysoký alebo či nám ide najmä o možnosti transportu – ministatívy majú ale dosť slabé využitie a často potrebujú ešte nejaký podstavec. V každom prípade statív by mal byť dostatočne pevný, aby sa nechvel – vtedy stráca význam. Väčšinou pri fotení statívom využívame oneskorenie expozície. Pri stlačení spúšte sa totiž fotoaparát na statíve mierne rozmyká a treba mu dať aspoň 2 sekundy na upokojenie. Pri zrkadlovkách sa zas využíva oneskorené začatie snímania, lebo pri sklopení zrkadla dochádza tiež k nežiaducemu chveniu.
Fotoaparát nekupujte tesne pred dovolenkou
Obrovskou chybou je kúpiť si fotoaparát a hneď ísť „na bojisko“. Na dovolenke sa vám vyskytnú momenty, ktoré sa už nezopakujú a pokiaľ neovládate dobre svoj fotoaparát, pokazíte tieto snímky. Po kúpe fotoaparátu je veľmi dôležité detailne prelúskať návod, pár krát si povyraziť a fotografovať, následne snímky v počítači hodnotiť a premýšľať o chybách a ich vylepšení. Svoj fotoaparát potrebujete dostať úplne do krvi predtým, ako pôjdete fotiť niečo dôležité.
Formát fotografie a formát fotopapiera
Klasický kinofilm má pomer strán 2 : 3. Digitálne fotoaparáty majú ale pomer 3 : 4. To znamená, že konvenčné formáty fotopapierov ako 9 × 13 cm alebo 10 × 15 cm sú pre digitálnu fotku nevhodné. Buď ich treba orezať, alebo na papieri ostane voľný biely pás. Za spomenutie stojí, že mnohí profesionáli preferujú formát s pomerom 2 : 3 – kompozične pôsobí estetickejšie. Formát 13 × 18 cm sa svojím pomerom (1,3846) veľmi blíži k formátu digitálnej fotografie 3 : 4 (1,3333). Zároveň ide o väčší formát.
V dobe digitálnej fotografie končí minimum fotiek na papieri (kedysi bolo nutné vyvolať celý film aj s nepodarenými zábermi). Na formáte 13 × 18 cm máte možnosť sa viac pokochať detailmi. Pokiaľ dôkladne selektujete, ktoré fotky vytlačiť, potom určite siahnite po tomto väčšom formáte – pôžitok z prezerania tak vzrastie. Pokiaľ chcete menší formát a digitálne fotky sa vám nechce upravovať, siahnite po firme, ktorá ponúka formát 10 × 13 cm.
Nebojte sa literatúry
V kníhkupectvách nájdete množstvo literatúry o fotografovaní: prezentácie fotografií jednotlivých autorov, návody ako fotografovať, návody na úpravu fotografií, rôzne náučné knihy o jednotlivých odboroch fotografovania. Prakticky akákoľvek takáto kniha vám rozšíri obzory a nazbierate z nej mnoho inšpirácie a zručností.
Študujte veľkých fotografov
Zožeňte si knižné publikácie s dielami slávnych fotografov. Prípadne navštívte ich internetové stránky. Sú úžasným zdrojom inšpirácie. Kompozícia, motívy, techniky, nápady... tým všetkým sa môžete od majstrov inšpirovať. Navyše, pozorovanie ich diel je skvelým estetickým zážitkom.
Fotografie kreatívne prepaľujte
Automatické režimy majú tendenciu merať expozíciu tak, aby žiadny bod na snímke nebol prepálený (absolútne biely alebo absolútne čierny). Keď si všimnete hodnotné fotografie, tak sú veľmi často tvorivo prepálené. Práve vďaka prepaľu viete dodať záberom dostatočný kontrast, aby objekt sa jasne vymedzil voči okoliu. Využíva sa na to bodové meranie expozície, alebo rovno manuálne nastavenie expozície. Plošné meranie expozície zabíja vo fotografii život. Pri portréte dokáže prepaľ zas skryť nedostatky. Prepaľovaním je snímka abstrahovaná a núti viac pracovať fantáziu diváka, čím sa stáva hodnotnejšou.
Zvládnite aspoň jeden softvér na úpravu fotografií
Vytipujte si nejaký softvér na úpravu fotografií a naučte sa s ním kvalitne pracovať. Nebojte sa aj knižnej literatúry. Často však vystačíte s návodmi z internetu. Váš softvér by mal zvládnuť základné úpravy fotografií, okrem toho by však mal vedieť pracovať:
- s formátom RAW
- s EXIF a IPTC dátami
- s vrstvami a maskami
Pre úplnosť sú spravidla vhodné aspoň 2 programy: jeden, ktorý používate na archiváciu a triedenie fotiek (ACDSee, Zoner Photo Studio...) a druhý, ktorý využívate na bombastické úpravy fotiek (Photoshop, Gimp...). Prípadne, podľa toho, ktorá činnosť je prioritná, volíte typ softvéru. Mnohí však vystačia so softvérom, ktorý dostanete k fotoaparátu od výrobcu.
Sledujte predpovede počasia a meteorologické správy
Veľmi ľahkým terčom peknej fotografie sú východy a západy Slnka. Najmä pri západe Slnka spolu s oblohou vzniká čarovná jedinečná atmosféra. K tomu keď sa pripoja monumenty nejakého mesta, pútavú fotografiu máte na svete. Takéto zábery sa ponúkajú len niekoľko desiatok minút v dni a každou minútou vzniká jedinečná svetelná situácia.
UV filter ako ochrana pred mechanickým poškodením objektívu
UV filter bráni prieniku UV žiarenia na snímač fotoaparátu. Dnes je to ale zbytočné, lebo samotné objektívy obsahujú UV filtre a pred snímačom je ďalší filter. Takže UV filter má len ten význam, že pokiaľ sa objektív s niečím zrazí, odskáče si to v prvom rade UV filter a nie samotné sklo objektívu (cenová hodnota je desaťnásobná). Na filtroch ale nešetrite, preferujte osvedčené značky. Nekvalitný UV filter môže zraziť profesionálnu zrkadlovku na úroveň lacného kompaktu. Čím viac antireflexných vrstiev filter má, tým lepšie – zisťujte preto túto informáciu.
Pri fotografovaní krajiny používajte polarizačný filter
Pokiaľ fotografujete za slnečného svetla, je vhodné sa vyzbrojiť polarizačným filtrom. Ten totiž nemožno úplne simulovať pomocou softvéru. Polarizačný filter urobí snímky kontrastnejšie, najmä v presvetlených miestach, dodá farbám sýtosť, umožňuje vidieť fotoaparátu pod vodnú hladinu. Polarizačný filter je otáčavý, jeho otáčaním sa mení účinnosť. Účinok polarizačného filtra je iba vtedy, pokiaľ slnečné lúče dopadajú k filtru kolmo, čiže pokiaľ Slnko svieti zhora, zo šikma alebo bokov. Pokiaľ svietia slnečné lúče priamo do objektívu alebo zozadu vodorovne s ním, vtedy polarizačný filter obraz nezlepšuje. Drobné kompakty väčšinou filtre pripevniť neumožňujú