V prvom stupni čistenia sa snažíme zbaviť nečistôt bez kontaktu s predným alebo zadným optickým členom. Stlačeným vzduchom odstránime nečistoty aj z priestoru medzi tubusmi, ostriacim alebo zoomovacím krúžkom.
Ťažšie dostupné nečistoty z obruby objektívu a rôznych špár odstránime štetcom. Ak odstraňujeme nečistotu mimo optických členov, môžete použiť aj tvrdší štetec.
5. Čistenie príslušenstva objektívu
Prv než nasadíte krytky alebo slnečnú clonu tiež ich zbavte, pomocou štetca alebo stlačeného vzduchu, nečistôt.
Nečistoty v optickej sústave objektívu
Pár malých nečistôt v objektíve na šošovkách nie je hneď dôvodom, aby ste objektív nechali servisne prečistiť.
Na fotografiách nebudú vidieť. Ak sú však väčšie môžu spôsobiť vznik odleskov alebo lokálneho zmäkčenia kresby.
Pri častom používaní je dobré pravidelne nechať objektív vyčistiť a prekontrolovať, prípadne doladiť chod zaostrovania a zoomovania.
Nečistoty na matnici a hranole
Ako som vyššie spomínal, nečistota na matnici alebo v hranolovej sústave nemá vplyv na fotografiu, paradoxne
je ale najťažšie ju odstrániť. Ak pri práci alebo čistení poškodíte matnicu, je možná jej výmena v servise. Problém môže byť ale so staršími typmi fotoaparátov, na ktoré už matnicu nemusíte zohnať. Vyčistenie hranola je väčšinou komplikovaný a pomerne drahý servisný úkon a odporúčam ho až vtedy, kedy vám znečistenie bude už nepríjemné
pri komponovaní a zaostrovaní.
Celkové znečistenie tela fotoaparátu
Ak sa nečistote dostane do tela prístroja, môže spôsobiť rýchlejšie opotrebovanie mechanický dielov. Preto rovnako
ako u objektívov, je dobré pravidelne nechať prístroj celkovo prekontrolovať a prečistiť zvnútra.
Ak váš prístroj nie je chránený od výroby a potrebujete fotografovať v daždi, na pláži, či púšti, radšej si zakúpte ochrannú pláštenku alebo puzdro.
Znečistenie od piesku
Piesok v objektíve a vo fotoaparáte môže pri jeho ďalšom používaní spôsobiť vážne poškodenie, v mechanických dieloch funguje ako účinné brusivo, preto techniku radšej nepoužívajte a nechajte ju kompletne prečistiť.
Zatečenie, utopenie
To najhoršie ,čo vás mohlo postretnúť (ak nerátam skutočne deštruktívne mechanické poškodenie), je zatečenie/utopenie. Objektívy a fotoaparáty sú plné elektroniky, ktorá je na vlhkosť veľmi citlivá. Najhoršia je slaná voda, ktorá je veľmi agresívna. Kedysi sa pri zatečení slanou vodou odporúčalo opláchnuť techniku sladkou vodou, ale to platilo hlavne u mechanických prístrojov aby sa predišlo korodovaniu. Zatečený prístroj a objektív je nutné čo najskôr dopraviť do servisu. Každý deň zdržania znamená rastúce poškodenie. V prípade digitálnej techniky je pri silnejšom zatečení oprava väčšinou nerentabilná.